Kaburgadan Alınan Kıkırdak Burna Nakledildi

Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyati
Kasım 12, 2015
Çocuklarda Uyku Apnesi
Mart 1, 2016

BugunGazetesi_logo

28.10.2014 15:51

Kaburgadan alınan kıkırdak burna nakledildi

 

 

Nevşehir Devlet Hastanesi’nde hastanın kaburgasından alınan kıkırdak nakledilerek burun yeniden şekillendirildi. Nevşehir Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ali…

NEVŞEHİR (CİHAN)- Nevşehir Devlet Hastanesi’nde hastanın kaburgasından alınan kıkırdak nakledilerek burun yeniden şekillendirildi.

 

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-10-28 13:51:53Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com¿˜Dܹ^‚

Nevşehir Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ali Değirmenci tarafından gerçekleştirilen ameliyatla, beş yıl önce geçirdiği burun ameliyatında burun kıkırdakları tamamına yakını alınan M.S. (36) isimli erkek hastaya kaburgasından alınan kıkırdak doku parçası nakledildi.

Beş yıl önce geçirdiği ameliyat sonrasında burnundaki kıkırdağı tamamına yakını alınan M.S.(36) burun çökmesi sonucu uyku bozukluğu, nefes almada zorluk ve burun şeklinde bozukluk olduğunu söyleyerek KBB Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Değirmenci’ye muayene olmaya geldi. Değirmenci, yaptığı muayene sonrasında hastanın ameliyatına karar verdi.

Ameliyat sonrası açıklama yapan Dr. Değirmenci, “Hastanın kaburgasından alınan kıkırdak parçası şekillendirilip buruna uygun hale getirilerek yaklaşık üç saat süren operasyonla burnuna nakledildi. Bir gece hastanemizde kalan hasta ertesi gün taburcu edildi. Başarılı geçen ameliyatımız sonrasında hastamızın burun çökmesi ve nefes almada yaşadığı sorunları tamamen ortadan kalktı. Hastamızın hem kozmetik hem de fonksiyonel açıdan sorunsuz bir buruna kavuşmasını sağladık.” dedi.

Üç yılda 100’e yakın burun ameliyatı yaptığını belirten Dr. Değirmenci, yüzün ortasındaki burun ile ilgili operasyonların en zor operasyonlardan biri olduğunu söyledi. Burun çökmelerinde vücutta bazen kulak bazen de kaburgadan alınan doku parçalarının buruna nakledilmesi yönteminin 30-40 yıldır dünyanın değişik yerlerinde ilgili cerrahlar tarafından uygulandığını belirten Değirmenci, Nevşehir Devlete Hastanesi’nde gerçekleştirdikleri bu operasyonun başarılı geçmesinin bu tarz şikayetleri olan hastalar için sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Değirmenci, Nevşehir’de bu gibi operasyonları yapmanın hastaların büyük şehirlerdeki hastanelere gitmesini engellemek adına önemli bir gelişme olduğunu da kaydetti. CİHAN